Тайрън Хейс, професор по интегративна биология в Калифорнийския университет, Бъркли повече от 20 години изучава атразин, широко използван хербицид на Syngenta. Той открива, че атразинът има вредни ефекти върху ендокринната и половата система. Хейс е нает за първи път през 1997 г. от компания, която по-късно става агробизнес гиганта Syngenta, за да изучи техния продукт атразин, който се прилага върху повече от половината царевични култури в САЩ. Хейс открива, че атразинът причинява сексуални аномалии при жабите и може да причини същите проблеми при хората.
При изложените на атразин жаби мъжкият хормон тестостерон не се произвежда на подходящи нива. Някои от мъжките жаби започват да развиват яйчници и яйцеклетки, както и хомосексуално поведение.

В опит да прикрият изследванията, от Syngenta предлагат нов договор на Хейс, както и да купят данните от изследванията му, а когато не успяват, започват да плащат на учени, които да ги опровергаят. Честа практика е подобни корпорации да финансират различни здравни организации, институти и т.н., за да интерпретират данните в тяхна полза. Стига се и до заплахи срещу семейството на учения.Хейс публикува доклад с изследванията на 22 независими учени от цял свят от 12 различни страни, който показва, че атразин причинява сексуални проблеми при бозайници, птици, земноводни, риби. Други проучвания показва, че гениталиите на мъжките бебета, които са изложени в утробата на атразин, не се развиват правилно, както и, че броят на сперматозоидите намалява при излагане на химикала. Атразин също така се свързва с рака на гърдата и е забранен в ЕС повече от десетилетие, тъй като е канцерогенен, но се използва широко в САЩ и други държави и може да се откри навсякъде – в почвата, храните, питейната вода, фуражите и т.н. Още колко химикали влияят негативно на ендокринната система и не само, трудно може да се разбере, поради мощното влияние на корпорациите, което все повече се засилва в цял свят, а ЕС не прави изключение.